Wystawa „MODA NA KSIĄŻKĘ – OD TABLICZKI GLINIANEJ DO E-BOOKA” 25 X – 4 XI 2012
Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP oraz Galeria Krakowska zapraszają na wystawę poświęconą historii pisma i książki.
MIEJSCE: GALERIA KRAKOWSKA, ul. Pawia 5 w Krakowie, Pasaż handlowy (poziom – 1)
TERMIN: 25 PAŹDZIERNIKA – 4 LISTOPADA 2012,
WSTĘP: BEZPŁATNY
„Moda na książkę – od tabliczki glinianej do e-booka” to impreza, której celem jest promowanie czytelnictwa. Zaprezentujemy ciekawostki związane z dziejami książki oraz rekonstrukcje różnych jej postaci, począwszy od tabliczki glinianej i zwoju papirusowego, kodeksu aż po współczesną książkę elektroniczną.
Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć jak wyglądało najstarsze pismo obrazkowe, jak ewoluowało przez kolejne stulecia aż do swej współczesnej postaci, jak zmieniały się materiały i narzędzia, którymi pisano, a także jak działały pierwsze prasy drukarskie i wykonywane przy ich użyciu teksty. Pokażemy jak zmieniały się sposoby ilustrowania książek na przestrzeni wieków. Nie zabraknie również pięknych edycji pochodzących z Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley, reprintów z Biblioteki IINiB UP oraz współczesnych dzieł sztuki – książek i instalacji nią inspirowanych.
Na jednym ze stoisk będzie można poczuć się jak w XV-wiecznej oficynie drukarskiej, pełnej czcionek i drzeworytów. Zasady działania zrekonstruowanej przez siebie prasy Gutenberga przedstawi Tadeusz Grajpel z Pracowni Technik Drzeworytniczych. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom wraz z pieczęcią przygotowany zgodnie ze sztuką drukarską XV wieku.
Codziennie w godzinach 10:00-18:00 do Państwa dyspozycji będzie kustosz wystawy oraz studenci IINiB, którzy fachowo i kompetentnie zaprezentują poszczególne ekspozycje.
Zachęcamy również do włączenia się w akcję „Drugie Życie Książki” – codziennie w godzinach 12:00-18:00 będzie można wymienić się przeczytanymi już lekturami.
Więcej na stronie www.drugiezycieksiazki.pl
Dodatkowo w weekendy (26–28 października oraz 3–4 listopada) w godzinach 12:00– 18:00 na scenie będziemy czytać i rozmawiać o książkach. Zorganizujemy konkursy i zabawy z nagrodami. Swój udział w imprezie zapowiedzieli m.in. Marek Krajewski, Urszula Dudziak, Szymon Hołownia, Maciej Orłoś, Katarzyna Stoparczyk, Kevin Aiston, Adam Małczyk i Michał Pałubski z Formacji Chatelet.
W czasie warsztatów dla dzieci i młodzieży będzie można poznać tajniki kaligrafii, zrobić własnoręcznie tabliczkę glinianą, spróbować jak dawniej pisało się na wosku czy nauczyć się czerpania papieru.
Szczegółowy program akcji można znaleźć na stronie www.galeria-krakowska.pl
Serdecznie zapraszają:
Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UP oraz Galeria Krakowska