O konferencji
W 2023 roku przypadnie 50. rocznica powołania w strukturach Oddziału Krakowskiego Polskiej Akademii Nauk Komisji Prasoznawczej, która stała się częścią Wydziału I – Nauk Społecznych. Jubileusz ten zbiegnie się z 25-leciem istnienia „Rocznika Historii Prasy Polskiej”, jej organu naukowego, wydawanego przez PAN oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W ramach wspomnianych jubileuszy odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2022 r. międzynarodowa konferencja naukowa – Prasa versus książka: od konkurencji do konwergencji.
Honorowy patronat nad konferencją obejmą Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek oraz prezes Oddziału PAN w Krakowie prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk.
Instytucjonalnie inicjatorami oraz organizatorami tego naukowego przedsięwzięcia są Komisja Prasoznawcza Oddziału PAN w Krakowie oraz Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, zaś celem interdyscyplinarna debata na temat obecnej sytuacji mediów o tradycyjnym rodowodzie (prasa i książka) wśród współczesnych środków masowego przekazu w dobie rewolucji technologicznej oraz prezentacja kierunków i osiągnięć badań w zakresie koegzystencji/konkurencji tych mediów w perspektywie historycznej, jak również wpływu na nie współczesnych przemian komunikacyjno-informacyjnych. Analizie i ocenie poddane będą ponadto badania nad użytkownikiem tradycyjnym i konwergentnym.
Zakresy problemowe:
- przeobrażenia rynku prasy i książki w wymiarze ilościowym i jakościowym jako przejaw konkurencyjności w perspektywie historycznej i współcześnie – w Polsce i na świecie;
- strategie wydawców prasowych oraz wydawców książki w perspektywie historycznej oraz współcześnie – Polska i inne kraje;
- konkurencja intermedialna i intramedialna – książka – prasa – nowe technologie;
- narzędzia promocji oraz dystrybucji prasy i książki (działania marketingowe) w rywalizacji o odbiorcę / użytkownika treści jako element i wyznacznik konkurencyjności rynkowej (perspektywa historyczna i współczesność; Polska, zagranica);
- nowe strategie komunikacyjne z czytelnikami oraz użytkownikami treści realizowane przez wydawców prasowych oraz wydawców książki (perspektywa historyczna; współczesność; Polska, inne kraje).
Wybrane przez Radę Naukową Konferencji referaty zostaną opublikowane w czasopismach: „Rocznik Historii Prasy Polskiej” (70 punków) oraz „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia” (70 punktów).